Hasır Mobilyaların Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yazan hhkalayci 11/05/2018 0 Yorumlar

 

Hasır mobilyalar sepet söğüdünü ve su kamışlarını örmek sureti ile elde edilir ve hasır mobilyaların arada sırada ıslatılmaları iyidir. Fakat hasır ahşap ile beraber kullanılmış ise bu uygulamada sınır olmalıdır.

 

Temizleme işlemi için önce mobilyadaki tozları arındırmak için fırça başlığı eklenen elektrik süpürgesi ile mobilyanızı süpürün. Daha sonra 1 yemek kaşığı kadar boraks eklenen deterjanın köpüğü ile mobilyalarınızı ovunuz.

 

Fakat mobilyanızı aşırı şekilde ıslatmamaya dikkat ediniz. Durulama işlemini ise tuzlanmış temiz su ile sıkılan yumuşak ve temiz bir bez ile durulayınız.

 

Mobilyalarınızı kuruturken direk güneş almayan bir yerde kurutmaya dikkat edin. Hasır mobilyanız tam anlamı ile kuruduktan sonra silikon bir mobilya kremi püskürtün. Unutmayın ıslak olan hasır mobilyalar hemen bükülebilir ve bu yüzden kesinlikle hasır mobilyalarınız ıslakken üzerine oturmayın.

 

Yer döşemeleriniz üzerinde biriken balmumu lekelerini temizlemek için kullandığınız balmumu çıkarıcısını eskimiş olan mobilyalarınızdaki balmumu lekelerini çıkartmak için de kullanabilirsiniz. Fakat mutlaka uygulamaya geçmeden önce mutlaka göz ile görülmeyen bir köşede test edin.

 

Soyulmuş ve lekeli mobilyalarınızı beyazlatmak amacı ile isterseniz oksalik asit kullanabilirsiniz. 30 gram kadar oksalik asit ve 1 bardak suyu karıştırınız. Bu karışımı eski bir tenekede hazırlayın ve bir çubuk yardımı ile karıştırın. Tenekenin altına birkaç kat gazete kâğıdı koymayı ihmal etmeyin.

 

Daha sonra asidi ahşaba sürün ve kuruması için öylece bırakın. Eldivenlerinizi takmayı unutmayın ve asidi nötr hale getirmek için ½ bardak amonyak eklediğiniz soğuk su ile iyice durulayın.

E-Ticaret Sistemleri